Jakie rośliny na żywopłot wybrać
Posiadacze domów lub działek często wybierają opcję żywego ogrodzenia, które oddziela posesje od reszty otoczenia. Naturalne płoty chronią przed niepożądanymi gośćmi, brudem, hałasem, a nawet niektórymi zwierzętami. Rośliny żywopłotowe nie tylko zapewniają prywatność, ale także stanowią estetyczny element w ogrodzie. Istnieje wiele gatunków krzewów i żywopłotów, natomiast które z nich najlepiej zastosować na ogrodzenia?
Spis treści
- Czym jest żywopłot zimozielony?
- Jakie krzewy nadają się na żywopłot?
- Pielęgnacja żywopłotu
- Krzewy ozdobne żywopłotowe
Czym jest żywopłot zimozielony?
Jak sama nazwa sugeruje, krzaki żywopłotowe zimozielone zachowują liście w okresie zimowym. Oznacza to, że zapewniają piękny wygląd oraz ochronę przez cały rok, nie tracąc przy tym swojej zieleni. Rośliny nie przetrwałyby w surowym środowisku, gdyby wymieniały liście co roku. W związku z tym warunki zmusiły je do oszczędzania energii potrzebnej na zrzucanie zieleni. Nie oznacza to, że nie tracą jej wcale, po prostu jest to bardzo powolny i stopniowy proces.
Tego typu krzewy na żywopłot potrafią przetrwać zarówno susze jak i mrozy, dzięki temu służą w ogrodzie przez wiele lat. Przez srogie warunki liście wykształciły grube oraz sztywne struktury. Dolna strona posiada warstwę kutnery lub wosku, które chronią przed nadmiernym parowanie latem oraz niskimi temperaturami.
Rośliny zimozielone można podzielić głównie na dwie kategorie - krzewy żywopłotowe iglaste lub liściaste. Różnią się one strukturą i warunkami, natomiast oba typy zapewniają ochronę i piękną dekorację dookoła domu. Do niewymagających roślin na żywopłot zaliczymy te z iglastą zielenią. Są bowiem one bardziej odporne na suszę i potrzebują mniejszej pielęgnacji, a niektóre z nich mogą tolerować trudne warunki glebowe. Natomiast opcje z klasycznymi liśćmi bywają bardziej wrażliwe na suszę i wymagają regularnego przycinania, aby zachować swój kształt i gęstość. Zaletą jest ich różnorodność, ponieważ kolory i formy liści mogą się różnić. Dodatkowo niektóre zmieniają kolory podczas zmiany sezonów.
Jakie krzewy nadają się na żywopłot?
Wybór krzewu do ogrodu na żywopłot dla niektórych może stanowić kłopot, ze względu na wielorakość gatunków. Niemniej jednak nie jest to takie skomplikowane i wystarczy, że podzielimy roślinne ogrodzenia na parę kategorii. Przede wszystkim, jak już wcześniej wspomniano, żywopłoty mogą posiadać liście iglaste lub liściaste. Mimo że te pierwsze są mniej wymagające, to zwykłe warianty są bardziej dekoracyjne i kolorowe. Duża część krzaków zachowuje liście przy zmianie sezonów, więc jest to dobra opcja dla tych, którym zależy na całorocznej dekoracji.
Można zdecydować się na żywopłot z roślin miododajnych, który zazwyczaj posiada piękne kwiaty o intensywnych zapachach. Wybierając tę opcję, nie tylko wprowadzimy do ogrodu świetny element estetyczny, ale też przyczynimy się do polepszenia ekosystemu.
Dla osób, którym zależy na uzyskaniu gęstego ogrodzenia w szybkim tempie, można zasugerować żywopłoty szybko rosnące. Przy doborze odpowiedniej rośliny nadającej się na żywopłot należy pamiętać, że każda z nich ma swoje osobne wymagania. Warto więc dowiedzieć się o właściwościach krzaków i sposobie ich pielęgnacji jeszcze przed zakupem. Rozmiary, kształty, czy okres kwitnięcia, to również ważne elementy, na które powinno się zwracać uwagę. Jeżeli dobór rośliny na żywopłot wciąż stanowi problem, to można zasugerować się poniższymi propozycjami, które są chętnie wybierane przez innych miłośników ogrodnictwa.
Berberys Thunberga
Berberys jest krzewem o kopulastym, liściastym pokroju, który może sięgać od 1 do 2 m wysokości. Jego liście posiadają purpurową barwę, natomiast kwiaty przybierają żółte kolory. Kwitnięcie następuje w maju, a od sierpnia do września na gałązkach pojawiają się czerwone owoce. Jego cierniste łodygi sprawiają, że krzak idealnie sprawdzi się jako ochronne ogrodzenie, zarówno do małej jak i dużej powierzchni ogrodu. Nie nadaje się jednak do sadzenia przy wodzie, więc należy unikać wstawiania go w pobliżu oczek wodnych lub stawów.
Laurowiśnia Rotundifolia
Laurowiśnia przy dobrych warunkach sięga aż do 6 m wysokości, a czasem nawet więcej, dlatego idealnie nadaje się na żywopłot. Krzew zimozielony stanowi piękną dekorację przez cały rok, a całość pięknie zdobią białe kwiaty, które kwitną w czerwcu. Laurowiśnia Rotundifolia jest odporna na zanieczyszczenia, więc świetnie nadaje się do ogrodów znajdujących się w centrum miastach. Roślina jest mało wymagająca i można posadzić ją zarówno na stanowiskach zacienionych jak i słonecznych. Dodatkowo dobrze radzi sobie z przycinaniami, więc można śmiało aranżować jej kształt.
Dereń biały
Ciekawym i wyjątkowym krzewem jest dereń biały. Posiada on intensywnie czerwone łodygi, zwłaszcza w okresie zimy i sięga od 2 do 3 m wysokości. W maju roślina wypuszcza zielone liście, natomiast jego gęstość jest rzadsza niż laurowiśni lub berberysu. Mimo tego posiada gęste kępy, które uniemożliwiają ludziom i różnym zwierzętom przejście, w związku z tym jest bezpiecznym żywopłotem. Krzew świetnie nadaje się do otwartych przestrzeni, gdzie można wystawić go na słoneczne stanowiska, a także do mniejszych ogrodów, w których przeważa cień.
Pielęgnacja żywopłotu
Każdy pragnie, aby ogród był przyjaznym, pięknym i bezpiecznym miejscem, gdzie można relaksująco spędzać czas. Jednakże rośliny na żywopłot, jako żywe organizmy, potrzebują odpowiedniej opieki. Prawidłowa i regularna pielęgnacja krzaku zapewni efektywne, naturalne ogrodzenie. Do uzyskania majestatycznego krzewu, przed jego posadzeniem warto zastosować nawóz na glebę, dzięki temu wspomożemy rozwój rośliny oraz zabezpieczymy przed mrozem i śniegiem. Po wsadzeniu rośliny w ziemię, użyźnianie gleby powinno być regularną czynnością, tak samo jak podlewanie. Nawadnianie jest ważne w szczególności latem, gdzie panuje sezon suszy. W przypadku gdy roślina zacznie się rozrastać, to można przyciąć gałązki i uformować kształt według uznania. Najlepiej zrobić w porze wiosny lub wczesnej jesieni. Należy jednak uważać i doinformować się, jaki konkretny gatunek lubi cięcia. Niektóre żywopłoty tolerują przycinania wyłącznie sekatorem, a wiele z nich nie znosi tego wcale. Do takich typów zazwyczaj należą krzewy na żywopłot kwitnące i rosnące w szybkim tempie.
Krzewy ozdobne żywopłotowe
Rośliny na żywopłot są pięknym i naturalnym zamiennikiem klasycznych metalowych płotów. Świetnie spełniają się w roli odgradzania ogrodu od ruchliwej ulicy, sąsiada i hałasu z miasta. Pozwalają właścicielom domu na bezpieczny relaks lub aktywne spędzanie czasu na swojej posesji. Ciekawym atutem żywopłotów, zwłaszcza o iglastej strukturze, jest pochłanianie zanieczyszczenia z powietrza, przez co otoczenie jest zdrowsze zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Oprócz funkcji ochronnych, krzewy ozdobne żywopłotowe stanowią estetyczny element. Rozkwit krzaków najczęściej występuje od wiosny i zapewnia mnóstwo zieleni do jesieni. Natomiast istnieją typy żywopłotów, które posiadają liście przez cały rok. Duża część gatunków roślin zimozielonych występuje w miejscach, gdzie sezonowość pór roku jest słabo zaznaczona, dlatego idealnie nadają się w krajach środkowoeuropejskich. Zaletą zimozielonych roślin jest fakt, że wchłaniają nadmiar wody gruntowej, dzięki temu zapobiega zalaniom po intensywnych opadach i roztopach śniegu. Warto się zastanowić nad opcją żywopłotu, który może przyczynić się do powstania pięknego i funkcjonalnego ogrodu.
- M Bluszcz hedera helix2,30 zł
- Laurowiśnia rotundifolia3,50 zł
- Ligustr Pospolity2,85 zł
- P9 LAUROWIŚNIA WSCHODNIA CAUCASICA PRUNUS LAUROCERASUS10,00 zł
- GK Śnieguliczka biała 20-40 cm.5,00 zł
- Thuja szmaragd1,90 zł
- M LAUROWIŚNIA WSCHODNIA NOVITA3,50 zł
- P9 LAUROWIŚNIA WSCHODNIA NOVITA10,00 zł
- P9 Berberys thunberga atropurpurea 10-20 CM.6,00 zł
- Świerk srebrny kłujący picea omorica6,00 zł