• Przechowalnia 0
  • Strona głównaRośliny na żywopłot szybkorosnący - jakie wybrać?
    GK Forsycja pośrednia 50 cm.
    Szybki podgląd
    10,00 zł
    GK Żylistek szorstki 30-50 CM.
    Szybki podgląd
    4,00 zł
    GK Dereń biały 30-50 CM.
    Szybki podgląd
    12,00 zł
    Sonda
    Szukaj treści

    Wpisz szukaną frazę


    Wyszukiwanie zaawansowane

    Rośliny na żywopłot szybkorosnący - jakie wybrać?

    rośliny na żywopłot szybko rosnące
    Posiadacze domów jedno lub wielorodzinnych coraz częściej decydują się na stawianie ogrodzenia w postaci rośliny. Żywopłot posiada formę niesamowitej żywej, zielonej ściany, a co za tym idzie, pięknie dekoruję ogród. Oprócz właściwości dekoracyjnych, żywopłoty zapewniają prywatność, na przykład przed wścibskimi sąsiadami lub nieproszonymi gośćmi, oraz ochronę przed kurzem, hałasem albo niektórymi zwierzętami. Istnieje wiele rodzai krzewów stosowanych do tworzenia naturalnego ogrodzenia, natomiast najczęściej wybierane są do tego krzewy szybkorosnące na żywopłoty, które pozwalają na prędki i spektakularny efekt. Typowo jako ogrodzenie zazwyczaj stosowane są średnie lub wysokie żywopłoty, które najczęściej sadzi się przy płocie lub na specjalnie zamocowanych pergolach. Natomiast, gdy przestrzeń w ogrodzie na to pozwala, można zdecydować się na niskie żywopłoty dekoracyjne rozdzielające partie ogrodu. Odpowiednio zaopiekowana roślina odwdzięcza się spektakularnym wzrostem i efektem. Krzewy żywopłotowe szybko rosnące warto sadzić w sezonie wiosennym, letnim lub jesiennym, przy czym latem w upalne dni należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu.

    Na skróty:
    1. Krzewy szybko rosnące na żywopłot. Jaki gatunek jest najbardziej odpowiedni do ogrodzenia?
    2. Szybko rosnąca roślina na żywopłot - w jaki sposób pielęgnować?
    3. Naturalnie piękne ogrodzenie

    Rośliny na żywopłot szybko rosnące - sekrety udanego sadzenia

    Jak już wspomnieliśmy, szybko rosnące rośliny na żywopłot należy sadzić w okresie wiosennym lub jesiennym. Warto postarać się o posadzenie rośliny z uformowaną bryłą korzeniową, ponieważ sadzenie jej z nagim korzeniem bywa znacznie bardziej wymagające. Przed zasadzeniem roślin, należy odpowiednio przygotować podłoże, aby zwiększyć szanse na przyjęcie się krzewu.

    Jak przygotować odpowiednie warunki do wzrostu rośliny?

    1. Na sam początek glebę należy dokładnie oczyścić, ziemię warto przekopać na głębokość szpadla.
    2. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie granic za pomocą palika i sznurków, w taki sposób, w jakim rośliny żywopłotowe szybko rosnące miałyby docelowo się znajdować. Teren można wyłożyć agrowłókniną, która pozwoli nam ograniczyć zachwaszczanie (można też zastosować ściółko na glebę).
    3. Przed procesem sadzenia można, jednak nie trzeba namoczyć korzenie w wodzie przez około 2 godziny. Następnie wykopujemy dołki pod poszczególne partie roślin i umieszczamy nasze sadzonki.
    4. Ostatnim krokiem jest dokładne podlanie szybko rosnące krzewy na żywopłot.

    Krzewy szybko rosnące na żywopłot. Jaki gatunek jest najbardziej odpowiedni do ogrodzenia?

    Berberys Thunberga to obronny i masywny żywopłot, rośnie w szybkim tempie i jest odporny na trudne warunki pogodowe. Bardzo dobrze znosi cięcia, przez to nadaje się na żywopłoty kształtowane. Berberys posiada wiele odmian, dzięki czemu jego typ może być dopasowywany do preferencji, możemy wybrać te wysokie (sięgające do około 2 m), jak i mniejsze (sięgające do około 1-1,5 m). Posiadają ozdobne owoce, które kwitną w okresie jesiennym i zimowym, a na łodygach jest otoczony kolcami.

    Dereń biały to kolejna ciekawa propozycja krzewu liściastego, który rośnie w szybkim tempie. Ze względu na jego wielkość (dorasta do 2-3 metrów) oraz szeroką rozłożystość jest polecany do większych ogrodów. Nie potrzebują specjalnych wymagań, świetnie znoszą cięcia, natomiast ich charakterystyczna forma przynosi zadowalający efekt. Dobrze znoszą trudne warunki pogodowe i zanieczyszczone powietrze.

    Do szybko rosnących krzewów należy również dzika róża. Jest ona kolczastym krzewem, o łukowato wygiętych pędach, sięgająca do 2 metrów wysokości. Od maja do lipca na krzewach rozkwitają intensywnie różowe kwiaty. Jest dobrym rodzajem na nieformowane żywopłoty obronne. Oprócz funkcji ochronnej jest ona cenioną rośliną leczniczą. Owoce róży są bogatym źródłem witaminy C i można wykorzystać je do różnych przetworów lub kosmetyków.

    Miłośnikom egzotycznej natury, można polecić ligustr pospolity. Dorasta do 2-3 metrów, a przy tym bardzo dobrze znosi cięcia. Świetnie sobie radzi podczas suszy i niestraszne są mu zanieczyszczenia powietrza, dodatkowo ma niewielkie wymagania glebowe. Jego przekwit następuje do czerwca do lipca. Na gałązkach pojawiają się białe kwiaty, a następnie od sierpnia do września, czarno-niebieskie owoce w postaci małych, skupionych w grona kuleczek. Owoce przypominają jeżyny, jednak są trujące dla ludzi i wielu zwierząt.

    Szybko rosnąca roślina na żywopłot - w jaki sposób pielęgnować?

    Kiedy roślina zacznie się rozrastać można zacząć przycinać gałązki żywopłotu, aby zachować spójny i elegancki kształt. Najlepszą porą na to jest wiosna lub wczesna jesień. Roślina na żywopłot szybko rosnąca powinna przede wszystkim należeć do gatunku silnie rosnącego, który dobrze znosi cięcia i duże zagęszczenia. Do kształtowania można stosować sekator ręczny lub jej mechaniczną wersję. Należy jednak pamiętać o sprawdzeniu preferencji danego gatunku - niektóre z nich źle znoszą przycinanie maszynowe.

    Aby uzyskać wynik mocnego, gęstego i zdrowego krzewu, można wspomagać rozwój rośliny specjalnie dopasowanymi nawozami. Zabezpieczają one przed mrozem, zimnym deszczem lub śniegiem, a pierwsze efekty możemy zauważyć już po pierwszym nawozie, gdy pogoda zaczyna się ocieplać. Przed posadzeniem krzewów żywopłotowych szybko rosnących, warto grunt podsypać nawozem organicznym (bywa tańszy, ale jego właściwości są porównywalne do profesjonalnych nawozów) lub mineralnym. Użyźnianie gleby powinno być systematycznym procesem, nie należy odkładać czynności na ostatnią chwilę. Chcąc uzyskać majestatyczny, gęsty krajobraz, już w pierwszych tygodniach wiosny warto przeprowadzić pełne nawożenie. Na metr kwadratowy żywopłotu należy rozprowadzić maksymalnie 50 gramów nawozu. Identyczny zabieg warto wykonać w czerwcu, ale tym razem użyć tylko 25 gramów nawozu. Ponowne nawożenie wczesnym latem pozwoli na zabezpieczenie krzewu przed palącym słońcem, opadami, czy wiatrem.

    Naturalnie piękne ogrodzenie

    Różnorodne krzewy sięgające do 3 metrów wysokości, nie dość, że ochronią posesję przed intruzami i zanieczyszczeniami, to dodatkowo wzbogacą ogród o wyjątkowy pejzaż. Należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i regularnym nawożeniu, a rośliny z pewnością odwdzięczą się nam przytulnym widokiem oraz ochroną.

    Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.