• Przechowalnia 0
  • Strona głównaBlogJakie wybrać miododajne rośliny do ogrodu?
    GK Forsycja pośrednia 50 cm.
    Szybki podgląd
    10,00 zł
    GK Żylistek szorstki 30-50 CM.
    Szybki podgląd
    4,00 zł
    GK Dereń biały 30-50 CM.
    Szybki podgląd
    12,00 zł
    Sonda
    Szukaj treści

    Wpisz szukaną frazę


    Wyszukiwanie zaawansowane

    Jakie wybrać miododajne rośliny do ogrodu?

    rośliny dobre do miodu
    W ostatnich latach wymiera coraz więcej gatunków owadów oraz roślin. Do kwiatów i drzew stosuje się środki chemiczne mające na celu pobudzenie efektywniejszego porostu owoców. Niestety takie działanie negatywnie wpływa na zdrowie zwierząt i mikroorganizmów żyjących w symbiozie z roślinami. Taka działalność człowieka może prowadzić do wymarcia niektórych gatunków flory i fauny, co jest zagrożeniem dla przyrody. Jest to między innymi powód, dlaczego warto posadzić rośliny miododajne do ogrodu.

    Spis treści

    1. Dlaczego warto mieć rośliny miododajne w ogrodzie?
    2. Jakie rośliny wybrać do ogrodu miododajnego?
      1. Tulipanowiec amerykański
      2. Czarny bez
      3. Tawuła japońska
      4. Surmia wielkokwiatowa
      5. Liliowiec Stella d'Oro
    3. Jak dbać o ogród z miododajnymi roślinami?
    4. Wspieranie małych przyjaciół

    Dlaczego warto mieć rośliny miododajne w ogrodzie?

    Rośliny ogrodowe, które są miododajne, bywają ważną częścią w ekosystemie. Pożyteczne owady, takie jak pszczoły, motyle i trzmiele, w procesie poszukiwania źródła nektaru, przyczyniają się do przenoszenia pyłku na inne tereny. Dodatkowo istnienie niektórych gatunków roślin jest całkowicie zależne od rozpylających owadów. Rodziny pszczołowatych, oprócz rozsiewania nasion z kwiatostanów, produkują smakowity miód. Jest to słodkie pożywienie, nie tylko dla ludzi, ale także dla nich, zwłaszcza w okresach zimy. Dzięki zapylaniu pszczoły również stymulują proces owocowania. Pyłek przenoszony jest przez owady pszczelarskie do kwiatów, gdzie dostarczają komórki do zapłodnienia, a w ten sposób „produkują” owoce i warzywa. Przez to tak ważne jest, aby wspierać te pracowite istoty, dzięki którym pozyskujemy zdrowe pożywienie. Miododajne rośliny dla pszczół i innych owadów mają ogromny wpływ na środowisko przyrodnicze, ale stanowią także świetną dekorację. Wiele gatunków drzew, ziół i kwiatów produkuje kolorowe kwiatostany o przepięknym zapachu. Rośliny miododajne można posadzić nie tylko w ogrodzie, ale także na balkonie.

    Jakie rośliny wybrać do ogrodu miododajnego?

    Gatunków roślin miododajnych istnieje mnóstwo, jednak do ogrodu powinno wybierać się typy najbardziej atrakcyjne dla owadów. Miododajne rośliny istotne dla pszczół, posiadają jaskrawe kwiatostany o intensywnym zapachu, które wytwarzają duże ilości nektaru. Na ciekawą aparycję kwiatów wpływa ich korona, która im bardziej jest wyraźna, tym bardziej będzie pociągająca dla zapylaczy. Wydzieliny kwiatostanów można pozyskać z drzew, krzewów, ziół i zieli, nie tylko z typowych kwiatów dekoracyjnych. Poniżej przedstawiamy ciekawe opcje należące do miododajnych roślin wieloletnich i krótkoletnich, które są najbardziej przyjazne pszczołom oraz bogate w nektar i pyłki.

    Tulipanowiec amerykański

    Tulipanowiec amerykański to drzewko dorastające do 30 m wysokości, o brunatnej korze. Posiada duże zielone liście, które zdobią kwiaty obupłciowe. Podczas rozkwitania przybierają kielichowatą postać o żółtych barwach z pomarańczowymi akcentami. Kształt bardzo przyciąga pszczoły, przez co roślina jest świetnym źródłem pozyskiwania nektaru na miód. Drzewko lubi stanowiska słoneczne, więc jest idealne do przestronnych ogrodów. Mimo że dobrze znosi mrozy, to młode sadzonki lepiej okrywać na zimę.

    Czarny bez

    Świetnym wyborem rośliny miododajnej na żywopłot jest czarny bez, który sięga aż 7 m wysokości. Krzak oprócz tego, że oddziela strefę działki od ulicy, jest też pięknie pachnącą dekoracją ogrodu. W okresach czerwca i lipca na krzaku pojawiają się białe lub kremowe, drobne kwiaty, zebrane w grona wynoszące od 10 do 20 cm szerokości. Innym atutem tej rośliny są jej owoce o leczniczych wartościach. Bez rośnie na każdym rodzaju gleby, więc nie jest bardzo wymagający.

    Tawuła japońska 

    Innym, mniejszym wariantem krzaku jest tawuła japońska. Posiada żółte liście przez cały okres wegetacji i świetnie radzi sobie z mrozami, suszami i zanieczyszczeniami. Pszczoły pozyskują nektar z różowych kwiatów, zebranych w płaskie kwiatostany na końcach pędów. Są one malutkie, osiągają jedynie 5 mm, przez co stanowią uroczą ozdobę w ogrodach. Roślina preferuje słoneczne stanowiska, dlatego będzie ładnie prezentowała się na wolnej przestrzeni.

    Surmia wielkokwiatowa

    Surmia należy do gatunku małych drzew o egzotycznym wyglądzie. Sięga do około 10 m wysokości i 6 m szerokości. Jej uroczy wygląd dodatkowo akcentują liście w kształcie serca. Śliczne są także dzwonkowate kwiatki o białej barwie, z fioletowymi przebarwieniami i żółtymi plamkami w środku. Są zebrane w kwiatostany i zakwitają od lipca do sierpnia. Wytwarzają one bardzo intensywny i piękny zapach, który odstrasza komary i muchy. Kwiaty są bogate w pyłki, więc stanowią świetne źródło nektaru dla pszczół. Roślina może być wystawiona na słońce lub ukryta w cieniu i świetnie nadaje się do każdego rodzaju ogrodu. Dodatkowo jest odporna na zanieczyszczenia, dlatego często można znaleźć ją w miejskich parkach lub przy drogach.

    Liliowiec Stella d'Oro

    Zielna roślina sięga do 50 cm i posiada kępiasty pokrój. Cechą charakterystyczną liliowców są ich ogromne, żółte kwiaty. Występują pojedynczo i posiadają kielichowaty, elegancki kształt o czystej barwie. Są mało wymagające w uprawie i można sadzić je w każdym zakątku ogrodu, oprócz miejsc kompletnie zacienionych. Ogromną zaletą jest, że byliny cechują się bardzo długim kwitnieniem. Oprócz tego, że stanowią element estetyczny w ogrodzie, są szczególnie atrakcyjne dla pszczół.

    Jak dbać o ogród z miododajnymi roślinami?

    Miododajne rośliny do ogrodu wymagają odpowiedniej pielęgnacji w ciągu całego roku. Przede wszystkim należy wiedzieć jakie właściwości i wymagania posiada każda roślina posadzona w ogrodzie. Przy doborze roślin warto wybierać takie, które posiadają różny okres kwitnienia. Zapewni to pokarm oraz możliwość pylenia przez większość roku. Aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z owadami w domu, zaleca się sadzić rośliny z daleka od okien i balkonów. Zapewni to bezpieczeństwo zarówno owadom jak i domownikom. Rośliny miododajne do ogrodu należy regularnie podlewać, ponieważ przesuszone nie dostarczą pszczołom owoców kwiatów i nektaru niezbędnego do produkcji miodu. Zdecydowanie nie wolno ich spryskiwać środkami chemicznymi. Nie dość, że odstraszają pożyteczne owady, to także mogą otruć je oraz pożywienie. Jedynym słusznym przypadkiem są środki na zwalczanie niepożądanego robactwa. Powinno się wtedy dobrać odpowiednie płyny owadobójcze, które są przeznaczone na konkretne szkodniki, a zarazem przyjazne dla pszczół. Inne opryskiwacze roślin można zrobić za pomocą wody z dodatkiem słodkiego syropu buraczanego lub naturalnego cukru. Pożyteczne owady zyskają źródło energii, a dodatkowo przyciągnie je zapach.

    Wspieranie małych przyjaciół

    Rośliny ogrodowe miododajne grają istotną rolę w ekosystemie. Są głównym źródłem pożywienia dla użytecznych owadów oraz przyczyniają się do owocowania innych roślin. Dzięki nim pszczoły mogą produkować pyszny miód uwielbiany przez większość ludzi. Istnieje wiele gatunków drzew, kwiatów, krzaków i zieli, które są idealnym miejscem do pozyskiwania nektaru. Dzięki temu można dobrać rośliny, które nie tylko będą pomocne w przetrwaniu pożytecznych owadów, ale także mogą być pięknym elementem w ogrodach. Można dostosować kolory, wielkości, czy nawet zapachy do swoich potrzeb. Szacuje się z w Polsce ginie od 10% do 20% pszczelich rodzin rocznie. Tak więc jeżeli jest taka możliwość, to naprawdę warto posadzić chociaż jedno drzewko i zrobić coś dobrego dla przyrody.

    Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.